aldanov (aldanov) wrote,
aldanov
aldanov

"Мишка Булгаков - хороший писатель, а Достоевский - выродок".

Украинский сайт о литературе "Друг читача".
Глубины своего  духа раскрывает 
"відомий журналіст, автор ряду книг політичної тематики" Данило Яневский.

(Остальные фото не для детей)
Кто читает на украинском, может  углубиться в пана.


-
Це правда, що ваш дід був прообразом булгаківського персонажа?
- Історична правда. Два хлопці 1891 року народження – Єгор Павловський та Михайло Булгаков – вчилися в одному класі київської гімназії. Павловський, описаний у «Білій гвардії» під своїм іменем – це дід Сергія Якутовича і рідний брат моєї бабці Ірини. Коли в журналі «Москва» вийшла перша урізана версія «Майстра і Маргарити», Єгор коротко зауважив: «Тю, Мишка Булгаков, такой плохенький был лекарь! Кто бы мог подумать, что он хороший писатель?» (Вероятно, одноклассник даже пьес "Мишки" не знал) І в цьому не було жодного нахабства: вони виросли разом. А щоб дізнатись, яким було те дитинство –треба почитати «Киевские рассказы» Паустовського (він на три роки молодший за Булгакова і вчився в тій самій гімназії). У цій книзі з середини розписана вся київська гімназія. Якщо хочете зрозуміти, хто є хто у булгаковських „Днях Турбіних” – почитайте Паустовського, там всі історичні прототипи героїв описані фактографічно точно

- Вам доводилось стикатися творами, які накладали відбиток на ваше життя? Кажуть, що книгам письменників-містиків (як Михайло Булгаков) характерна така вада. І творам Достоєвського, наприклад, закидають подібні якості.
- Кафка. Я витратив на нього два роки (16-тий та 17-тий мого життя– як все-таки багато людина встигла написати за життя! Його твори викликали у мене відчуття жаху – я розчарувався у людях, і сказав, що більше не візьмуся за цього письменника! «Процес» Кафки – це внутрішня система Радянського Союзу і сучасної України, й цього важко не помітити. Але Кафка, на відміну від Достоєвського, — гарний письменник. А Достоєвський — поганий.
- От і добалакались. Чому?
- Тому що погано пише. У нього є кілька вдалих текстів і деякі вдалі моменти у притчі про Великого інквізитора з „Братів Карамазових”. Хоча, як це не дивно, мій прадід, Олександр Дмитрович Павловський, будучи студентом військово-медичної академії у Петербурзі, на похоронах Достоєвського виголосив промову, яка обійшла тоді всі російські газети, через що він мав проблеми з владою. А от я не поділяю прадідове захоплення. У мене таке відчуття, що Достоєвський – моральний виродок. Достатньо почитати його листування з дружиною Анною Сніткіною. Він був хворою людиною, його потрібно було медикаментозно лікувати. До того ж мав зовсім несамовиті політичні погляди – почитайте, що він писав про поляків! Я згоден з Курковим у тому, що письменник відрізняється від неписьменника тим, що письменник любить своїх героїв, якими б вони не були. А Достоєвський їх ненавидить, ненавидить світ!
- Чому ж тоді він такий популярний і визнаний в усьому світі?
- Все просто. Він звертається до найбільш чорних сторін людської душі. Тому людина, яка читає того самого «Ідіота», починає міркувати: «О! Є ще більша гидота, ніж я!» В кожному з нас живе Раскольніков, і в кожному з нас живе стара лихварка. От ви скільки знаєте людей, які подають нужденному? Хто з нас живе за Божими заповідями? А у часи Достоєвського таких людей не було більше, тому ми гарячково читаємо його. Набоков дуже чітко підмітив: «Толстой – письменник, а Достоєвський – хвороба». А оскільки ми в хворому стані, про що ще можемо говорити…
- В романі Курта Вонегутта «Бійня номер п’ять», сидячи в окопі, один герой радить іншому: «Хочеш пізнати життя – прочитай «Братів Карамазових» Достоєвського». Якби ми з вами опинились в схожій ситуації, щоб ви мені порадили?
- Святе письмо: Біблію, Коран, Тору. Спочатку спробувати бодай побіжно засвоїти ці Книги і спробувати усвідомити – ці тексти не фальшиві. Зрозуміти, чому не потрібно читати чужих листів, не рахувати чужих грошей. Якщо це засвоїти, то можна переходити до Достоєвського. А у нас, на жаль, починають з Достоєвського, а після того думають: ну що ж він мав на увазі, пишучи про «Великого інквізитора»?
Tags: Вокруг театр, Общество
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments